COV-19 :: ZIBAKENAR

مجله اینترنتی زیباکناری

COV-19

توصیه های سازمان جهانی بهداشت سایت زیباکناریشایع‌ترین نشانه‌های ویروس کرونا تب، خستگی و سرفه‌های خشک هستند. بعضی از بیماران ممکن است درد مفرط، آب ریزش بینی و گلوی با طعم تلخ را حس کنند. این نشانه‌ها می‌توانند به مرور ظاهر شوند. برخی از مبتلایان ممکن است بدون ظهور نشانه‌‌ای عادی به‌نظر برسند. حدود 80 درصد از مبتلایان حتی نیازی به درمان ندارند و خود به خود بهبود پیدا می‌کنند. از هر 6 بیمار حدود یک نفر که به این ویروس مبتلا می‌شود، به شدت احساس بیماری می‌کند و دچار اختلالات تنفسی می‌شود. افرادی که مبتلا به بیماری‌های فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی یا دیابت هستند، بیشتر تحت‌تاثیر علائم جدی این بیماری قرار می‌گیرند. آنهایی که دچار تب، سرفه و تنگی‌نفس شده‌اند نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند. مردم عادی نیز می‌توانند از طریق دیگران به این ویروس مبتلا شوند. این بیماری می‌تواند از طریق فرد به فرد از فاصله نزدیک و تماس با ترشحات بینی و دهان زمانی که دچار سرفه می‌شوند، انتقال پیدا کند. ترشحات افرادی که مبتلا به این بیماری‌اند در صورتی که به جسمی انتقال پیدا کند و کسی آن جسم را لمس کند، می‌تواند مبتلای دیگری باشد. همچنین افراد از طریق تنفس ترشحات طرفی که به ویروس کرونا مبتلاست و دچار سرفه است، می‌توانند مبتلا شوند. به همین دلیل مهم است که فاصله حدود یک متری از این افراد حفظ شودکرونا ویروس .

 

آیا این ویروس از طریق هوا منتقل می‌شود؟

مطالعاتی که تا امروزه انجام شده است، نشان می‌دهد که این ویروس بیشتر از طریق تماس با ترشحات موجود در هوا منتقل می‌شود.

​​​​​

آیا این ویروس می‌تواند از طریق فردی که بدون علائم است، منتقل شود؟

مهم‌ترین راه انتقال این بیماری از طریق ترشحاتی است که از طریق افراد مبتلا به سرفه رخ می‌دهد. ریسک ابتلا به این ویروس از کسی که هیچ گونه نشانه‌ای ندارد بسیار اندک است. بنابراین بسیاری از افرادی که این ویروس را تجربه می‌کنند دچار نشانه‌های خفیفی می‌شوند. این مساله در مورد مراحل ابتدایی بیماری صدق می‌کند. بنابراین ممکن است این ویروس از طریق افرادی که دچار سرفه هستند و آن را احساس نمی‌کنند، انتقال پیدا کند. سازمان بهداشت جهانی در حال انجام مطالعاتی در زمینه بازه زمانی انتقال این ویروس و تداوم آن است.

مقیاس‌های محافظتی برای افرادی که طی 14 روز اخیر در مناطقی که کرونا در حال گسترش بوده است، حضور داشتند.

آگاهی از آخرین اطلاعات درباره شیوع این ویروس که در وب‌سایت سازمان بهداشت جهانی و منابع رسمی دولت‌های محلی وجود دارد، می‌تواند به عدم شیوع این بیماری کمک کند. این ویروس کماکان بیش از سایر نقاط دنیا در چین در حال گسترش است. اکثر افرادی که مبتلا به این ویروس شده‌اند، علائم بیماری خفیفی را تجربه کرده و بهبود یافته‌اند؛ اما در برخی موارد شرایط سخت‌تر بوده است.

به سلامتی خود اهمیت بدهید و دیگران را نیز از این طریق مصون نگه دارید:

  •  شست‌و‌شوی مداوم دست‌ها با ضدعفونی‌کننده‌های مبتنی‌بر الکل یا شست‌و‌شوی مرتب با آب و صابون.

​​​​

 

  • فاصله حداقل یک متری خود را با کسانی که در حال سرفه یا آب‌ریزش بینی هستند، حفظ کنید.

 

 

  • از تماس با چشم‌ها، بینی و دهان خود اجتناب کنید.

 

 

  • اطمینان حاصل کنید که افراد نزدیک شما نکات ایمنی را به‌صورت کامل رعایت می‌کنند. این به آن معناست که دهان و بینی خود را هنگام سرفه با دستمال یا آرنج خود بپوشانید.

 

 

  •  اگر احساس ناخوشایندی دارید، در منزل بمانید. چنانچه دچار تب، سرفه و تنگی‌نفس هستید به سرعت با مراقبت‌های ویژه پزشکی تماس حاصل کنید. دستورالعمل‌های مقامات بهداشتی محلی خود را به‌طور کامل دنبال کنید.

 

 

  • از آخرین پیشرفت‌ها درخصوص این بیماری به‌روز باشید و توصیه‌های مقامات بهداشتی را به‌دقت دنبال کنید.

رعایت بهداشت

 

چقدر احتمال ابتلا به ویروس کرونا برای افراد وجود دارد؟

ریسک ابتلا، به محلی که شما زندگی یا سفر می‌کنید، بستگی دارد. خطر ابتلا در مناطقی که افراد بیشتری به این بیماری مبتلا شده‌اند، بالاتر است. بیش از 95 درصد از مبتلایان کرونا در چین هستند که بیشتر آنها در منطقه هووبی زندگی می‌کنند. برای مردمی که در سایر نقاط دنیا زندگی می‌کنند، ریسک ابتلا بسیار پایین است.

 

موثرترین روش‌ها برای بهداشت فردی و جمعی در برابر کرونا شست‌و‌شوی مداوم دست‌ها، پوشاندن دهان و بینی به‌هنگام سرفه با دستمال یا آرنج، حفظ فاصله حداقل یک متری از افرادی که آب‌ریزش بینی یا سرفه دارند. بقیه مواردی که باید رعایت شود، به این شرح است:

 

1- ماسک صرفا باید توسط افرادی که در مراقبت‌های پزشکی فعالند، مددکاران و افرادی که دچار علائمی مانند سرفه و تب هستند، استفاده شود.

 

2- پیش از لمس ماسک، دستان خود را با محلول مبتنی‌بر الکل یا آب و صابون شست‌و‌شو دهید.

 

3- مراقب باشید که ماسک شما هیچ‌گونه پارگی یا سوراخی نداشته باشد.

 

4- ماسک را از جهت قسمت فلزی روی بینی خود تراز کنید.

 

5- اطمینان کنید که قسمت صحیح (قسمت رنگی) ماسک رو به خارج است. 

 

6- ماسک را روی صورت خود قرار دهید به ترتیبی که لبه فلزی آن به درستی روی بینی شما قرار بگیرد و فرم بینی شما را بگیرد. 

 

7- ماسک را تا حدی که چانه و دهان شما را بپوشاند، پایین نگه‌دارید. 

 

8- پس از استفاده از ماسک آن را دربیاورید و اطمینان حاصل کنید که بند پلاستیکی آن از پشت گوش شما خارج شده باشد. 

 

9- ماسک استفاده‌شده را فورا در قوطی سربسته قرار بدهید. 

 

10- دستان خود را پس از دور انداختن ماسک ضدعفونی کنید. این امر را با استفاده از الکل یا محلول‌های ضدعفونی‌کننده انجام دهید. 

دوره پنهان بیماری از زمان ابتلا به ویروس تا آشکار شدن نشانه‌های بیماری است. بیشترین گمانه‌زنی‌ها درباره دوران پنهان بیماری کرونا بین یک تا 14 روز است و در بیشتر مواقع حدود 5 روز است.

 

ویروس کرونا یکی از بزرگ‌ترین خانواده ویروس‌هایی است که از طریق حیوانات منتقل می‌شود. انسان‌ها به ندرت به این نوع ویروس‌ که ممکن است از طریق حیوانات شیوع پیدا کند، مبتلا می‌شوند.

 

سازمان بهداشت جهانی

شیون فومنی

دانلود و پخش آنلاین شعر و صدای شیون فومنی

به مناسبت سوم دی ماه زادروز شاعر شعرهای زیبای گیلکی 

شیون فومنی

ورود